Metodistkirken i Danmark
  • Forside
  • Landsmøde
    • Materiale fra tidligere år
    • Officielle vedtægter
  • Om os
    • Grundfortælling
    • Find din lokale metodistkirke
    • Børne- og Ungdomsforbund
    • Konfirmation i Metodistkirken
    • Metodistkirkens aftale med Folkekirken
    • Retningslinjer, tavshedspligt og whistleblow-ordning
  • Vær med
    • Gør en forskel
    • Giv en gave
    • Skriv testamente
    • Bliv medlem af MBUF
    • Bliv lægprædikant
  • Tro derhjemme
  • Nyheder
    • Kalender
  • Kontakt os
    • Find din lokale metodistkirke
    • Landsledelsen
    • MBUF-styrelsen
    • Biskop og præster
    • Presse og kommunikation
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Søg
  • Menu Menu
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram

Materiale: Vi har det godt sammen

Du er her: Start1 / Nyheder2 / Børn3 / Materiale: Vi har det godt sammen

Nyt materiale

MBUF, Metodistkirkens Børne- og Ungdomsforbund er stolt af at præsentere et nyt materiale, som vi har været med til at udarbejde sammen med en række andre kirkelige Børne- og ungdomsorganisationer.

Af Louise Aaen, præst i Frederikshavn og Strandby & Formand for MBUF

Det er målrettet lokale ledergrupper i kirken, præster og forældre, ja selv børnene og de unge, som hæftet handler om, kan være med til at diskutere og sige deres mening.

Alle Metodistkirker får en stak pixibøger og plakater med hjem fra landsmøde 2020 og vi håber, at menighedsråd og diverse bestyrelser for kirkens børne- og ungdomsarbejde vil ofre en aften på at arbejde med materialet.

Det er tænkt som en hjælp at starte den gode og nødvendige samtale om hvilke værdier, der driver arbejdet i foreningen sådan, at det er et trygt og godt sted at være for alle.

I hæftet behandles emner som hjælpsomhed, respekt for egne og andres grænser, retten til at tro og tvivle, friheden til at deltage og trække sig i aktiviteter, mobning, konflikt, kærester, sprogbrug, foto og rusmidler.

Vores stærke værdier om at passe godt på hinanden, bliver først fælles værdier, når alle ledere og deltagere i vores organisation er velreflekterede omkring dem og efterlever dem, derfor anbefaler MBUF, at materialet jævnligt tages i brug i lokale og nationale bestyrelser.

LINK til pixibog
LINK til a3 plakat

Søg

Search Search
  • Nyheder
  • Børne- og Ungdomsforbund
  • Kontakt os

Mød os på facebook

Metodistkirken i Danmark

Metodistkirken i Danmark
… er en kristen frikirke
… lægger vægt på personlig tro
… tror at Gud kan forandre menneskers liv
… praktiserer barnedåb
… er en åben kirke, hvor du kan blive medlem
… tilbud til børn og unge
… optaget af socialt engagement
… afhængig af økonomisk støtte
… er statsanerkendt trossamfund

© Copyright - Metodistkirken i Danmark - Enfold WordPress Theme by Kriesi
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
Link to: Årets offergave – Landsmødet i Vejle Link to: Årets offergave – Landsmødet i Vejle Årets offergave – Landsmødet i Vejle Link to: 75 års spejderjubilæum Link to: 75 års spejderjubilæum 75 års spejderjubilæum
Scroll to top Scroll to top Scroll to top